Články


Inovované Volvo V70, XC70 a S80 - bezpečnější, modernější a úspornější

2011-05-07 Přečteno: 3 044x

Modely Volvo V70, XC70 a S80 přicházejí s celou řadou prvků potvrzujících záměr společnosti vyrábět automobily s ohledem na potřeby a přání moderních uživatelů. Mezi novinky patří například nejnovější uživatelsky přívětivý informační a navigační systém Volvo Sensus, nejmodernější technologie zvyšující bezpečnost a komfort jízdy, či nové motory vyznačující se vyšším výkonem a nižší spotřebou.Na tomto základě vytváří Volvo logické, intuitivní a ergonomicky optimalizované prostředí řidiče, které nabízí pocit relaxace a kontroly, co je nedílnou součástí skandinávského původu.

Volvo Sensus je vynikajícím příkladem vylepšení, nový informační a multimediální systém byl poprvé představen v modelech Volvo S60 a V60 v roce 2010. Nyní jsou touto technologií vybaveny i modely Volvo XC60, V70, XC70 a S80.

Volvo Sensus – ergonomie a špičková technika

Všechny informace jsou v systému Sensus zobrazovány na pěti- nebo sedmipalcovém barevném displeji v horní části středové konzoly. Obrazovka je umístěna dostatečně vysoko, aby byla pro řidiče dobře čitelná, ale zároveň neodváděla jeho pozornost od dění na vozovce.

Stiskem tlačítka „My Car“ na středové konzole lze vstoupit do nabídky pro nastavení funkcí vozidla, jako jsou systém City Safety, upozornění na nebezpečí kolize, rozpoznávání chodců, systém sledování bdělosti řidiče, adaptivní tempomat, osvětlení, vnější zpětná zrcátka, klimatizace, centrální zamykání či audiosystém.

Pokud si zákazník zvolí multimediální audiosystém, získá systém Volvo Sensus s větší sedmipalcovou obrazovkou schopnou zobrazovat informace z navigačního systému, telefonu, či obraz z parkovací kamery, panoramatické kamery, DVD přehrávače, digitálního TV přijímače atd.

Připojení prostřednictvím technologie Bluetooth bylo rozšířeno a nově kromě funkce hands-free nabízí také přehrávání hudby přímo z vašeho přenosného hudebního přehrávače podporujícího tuto technologii. Volvo je prakticky jedinou automobilkou, která přehrávání hudby prostřednictvím technologie Bluetooth nabízí pro celou svou modelovou řadu.

Nabídka volitelné výbavy zahrnuje integrovaný navigační systém s hlasovým ovládáním či multimediální systém pro cestující na zadních sedadlech. Posledně jmenovaná položka zahrnuje mimo jiné DVD přehrávač, dvě osmipalcové obrazovky integrované do hlavových opěrek předních sedadel, bezdrátová sluchátka a dálkové ovládání.

Plná kontrola bez rozptylování

Všechny funkce lze ovládat tlačítky na volantu nebo ovladači umístěnými přímo pod barevnou obrazovkou.

Systém Volvo Sensus řidiče při jízdě nerozptyluje. Cílem konstruktérů bylo, aby technologie byla natolik intuitivní, že uživatelé budou schopni zařízení obsluhovat, aniž by si nejprve museli přečíst návod. Volvo patří mezi několik málo výrobců automobilů, kteří řidiči poskytují přístup ke všem funkcím systému pomocí ovládacích prvků na volantu.

Audiosystém světové třídy

Nejlepší audiosystém s názvem Premium je vybaven digitálním zesilovačem třídy D o výkonu 5x130 W, subwooferem, systémem Dolby Digital kombinovaným s Dolby Pro Logic II Surround, špičkovým systémem MultEQ od firmy Audyssey Laboratories a 10 reproduktory.

Špičková technologie MultEQ od firmy Audyssey Laboratories eliminuje zkreslení způsobené akustickými vlastnostmi interiéru. Výsledkem je ostřejší a čistší zvuk pro každého cestujícího ve vozidle.

Kromě prvotřídního audiosystému Premium Sound, který je standardně vybaven sedmipalcovou obrazovkou, mohou zákazníci vybírat z dalších tří typů audiosystémů.

Nově s technologií rozpoznávání chodců

Systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění, který byl poprvé představen v modelech Volvo S60, V60 a XC60, je od nynějška k dispozici i pro modely V70, XC70 a S80. Jedná se o doplňkový systém, který řidiči pomáhá rozpoznávat potenciálně nebezpečné situace, a který dokáže aktivně zabránit střetu s chodcem.

Systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění dokáže pomocí radaru a kamery rozpoznat chodce v jízdní dráze vozidla. Systém nejprve řidiče upozorní, aby sám začal brzdit, nebo se chodci vyhnul. Pokud řidič nereaguje, automobil začne automaticky a s maximální intenzitou brzdit těsně předtím, než se srážka stane nevyhnutelnou. Díky automatickému brzdění lze kolizím za určitých okolností při rychlostech do 35 km/h zcela předejít.

Odhaduje se, že pokud by všechny automobily byly vybaveny systémem rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění, bylo by možné počet usmrcených chodců snížit o více než 20 procent. Počet vážně zraněných chodců by se přitom snížil téměř o 30 procent. Ve třech případech z deseti by bylo možné kolizi zcela předejít.

Systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění nefunguje v situacích, kdy je funkce kamery omezena, například za tmy nebo při špatném počasí.

Adaptivní tempomat aktivní až do zastavení vozidla

V oblasti komfortu lze nyní Volvo V70, XC70 a S80 s automatickou převodovkou objednat s nejnovější verzí adaptivního tempomatu (ACC), který automaticky udržuje nastavený bezpečný odstup od vozidla vpředu.

Nově přitom tento systém funguje až do zastavení vozidla. Při rozjetí kolony se automobil opět sám rozjede.

City Safety ve standardní výbavě

Další novinkou je systém City Safety, který je u všech tří modelů součástí standardní výbavy. Při rychlostech do 30 km/h systém dokáže kolizi s vozidlem nebo překážkou buď zcela zabránit, nebo alespoň snížit její následky.

Systém City Safety sleduje provoz před vozidlem pomocí laserového čidla integrovaného do horní části čelního skla ve výšce vnitřního zpětného zrcátka. Jestliže řidič včas nezareaguje na zpomalení nebo zastavení vozidla vpředu, případně pokud se příliš rychle blíží k pevné překážce, automobil samočinně zastaví.

Pokud je relativní rozdíl rychlostí obou vozidel menší než 15 km/h, lze nehodě zcela předejít. Pokud je rozdíl rychlostí mezi 15 a 30 km/h, je rychlost nárazu snížena, aby se minimalizovaly následky nehody.

Další novinky v interiéru i exteriéru

Novinky u modelů Volvo V70, XC70 a S80 kromě jiného zahrnují:

  • Nové barvy karoserie Biarritz Blue (V70 a S80) a Twilight Bronze (XC70).
  • Nové světlomety. Aktivní xenonové světlomety jsou součástí volitelné výbavy.
  • LED ukazatele směru integrované do vnějších zpětných zrcátek (V70 a S80).
  • Dvoje nové ráfky kol pro V70 a S80 a jedny pro XC70.
  • V prostoru pro cestující jsou k dispozici dvě nové barvy čalounění: Sangiovese Red (V70 a S80) a Blond (V70, XC70 a S80).
  • Další novinky zahrnují nový tříramenný volant, nové obložení panelů a nové osvětlení interiéru.

Vyšší výkon a nižší spotřeba paliva

Volvo V70, XC70 a S80 jsou prvními modely značky, ve kterých se objeví výkonnější verze pětiválcových turbodieselů D5 a D3.

U motoru D5 se technikům značky Volvo Cars podařilo zvýšit výkon i točivý moment z 205 k/420 Nm na 215 k a 440 Nm, a to při současném snížení spotřeby paliva o osm procent. To znamená, že spotřeba paliva u modelu Volvo S80 D5 s manuální převodovkou nyní dosahuje pouze 4,9 l/100 km (v kombinovaném cyklu dle norem EU), což odpovídá emisím 129 g CO2 na kilometr.

 

Zdroj: Volvo

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články