Články


Volvo Concept Coupé - Předzvěst budoucnosti

4 komentářů 2013-11-03 Přečteno: 2 552x

Úchvatná studie Volvo Concept Coupé naznačuje, na jakou budoucnost se mohou těšit fanoušci švédské značky. Právě z emotivního designu konceptu, odkazujícího na legendární model P1800, bude jako první těžit připravovaná nová generace bestselleru XC90. Ta přijde na trh na sklonku roku 2014, v následujícím roce se pak nového kabátu dočkají i další modely.

Volvo představilo vůz na frankfurtském autosalonu, kde byl jednou z nejočekávanejších a později také nejobletovanejších novinek. Pod nádherným designem, inspirovaným moderním skandinávskym životním stylem, namixovaným s ikonickými prvky z historie značky, je podepsán Thomas Ingenlath jako nový vrchní viceprezident pro design.

"Není to futuristický automobil snů. Chtěli jsme ukázat možnosti naší nové architektury: sebejisté rysy, proporce a nejvýznamnejší charakteristické designové prvky. Přestože nová XC90 je zcela odlišný typ vozu, po jejím představení v průbehu příštiho roku na první pohled uvidíte řadu spojitostí" říká Ingenlath.

Žádne povrchní vzrušení, které nadchne jen krátkodobě. Volvo sází na přetrvávající a neustále pod povrchem bublající emoce přostrednictvím klidné a sebejisté krásy budoucích modelů. Právě takový přístup patří podle Ingenlatha k nejdůležitějším rysům skandinávskeho designu.

Volvo Concept Coupé je prvním z chystané řady tří prototypů, které prozradí možnosti, jež švédské automobilce přináší nová modulární architektura Scalable Product Architecture (SPA) v oblasti designu. SPA vyvinulo Volvo výhradně pro své vozy a pomohlo díky ní zbavit své designéry a konstruktéry omezení, která v minulosti přinášely platformy určené pro více značek.

Mimochodem - modulární platforma SPA je rovněž připravována pro zcela autonomní řízení. Zní to jako sci-fi, ovšem první technologie autonomního řízení, která umožní vyhnout se nehodě a zvýší komfort jízdy, bude představena již v roce 2014 právě v nové XC90. Volvo hodlá přinést technologii plně autonomního řízení na silnice do roku 2020.

Predátor s přirozeným respektem

Nejsilnější dojem budí Volvo concept Coupé z bočního pohledu, kdy je zřetelná větší vzdálenost mezi palubní deskou a přední nápravou. Vše pak umocňuje nízká kapota, střecha a pětipaprsková 21 palcová kola. Už na první pohled působí studie jako predátor, který nemusí předvádět svou sílu. Ta je přirozeně cítit pod povrchem. Sebejisté proporce jsou navíc zvýrazněny linií boků, která kolem celého auta vytváří elegantní oblouk.

"Představujisi klidnou sílu lva. Nemusí být na lovu, aby z něj vyzařoval respekt. i tehdy, když leží, jsou jeho schopnosti okamžitě zřejmé," shrnuje pocity pocity z Volvo Concept Coupé s úsměvem Thomas Ingenlath.

Nezaměnitelnou tvář propůjčují prototypu také další prvky, především nová topografie kapoty spolu s "volně umístěnou" mřížkou chladiče, ohraničenou světlomety s integrovanými světly pro denní svícení ve tvaru písmene T. Stejně jako zadní světla, také světla pro denní svícení jsou a v příštích letech budou výraznou součástí nového designu z dílny švédské značky.

"Na finální interpretaci mřížky chladiče a loga iron mark stále pracujeme, obojí bude představeno společně s modelem XC90 během příštího roku," slibuje Thomas Ingenlath. Už nyní je však tvář ukázaná v rámci prototypu velice inspirativní, protože se v ní protínají moderní styl, dynamika a zároveň více než 85 let historie a hrdosti značky Volvo.

To je podle Ingenlatha povinností automobilových designérů. "Je nutné reflektovat a používat desginové prvky, které jsou významnou součástí dědictví značky," říká. A proto lze při pohledu na Volvo Concept Coupé spatřit zřetelné odkazy na P1800. "To byl ikonický model pověstný krásnymi tvary a propracovanými detaily. nám ale nešlo o retro, tyto jemné odkazy na naši slavnou historii využívám pro stvoření budoucnosti. Prototypem Concept Coupé tato cesta začíná," doplnil šéfdesignér.


Zdroj: Volvista news

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Volvo Concept Coupé - Předzvěst budoucnosti 2 RICC DjDonKamillo
10 měsíců, 27 dnů Volvo Concept Coupé - Předzvěst budoucnosti
Volvo Concept Coupé - Předzvěst budoucnosti 2 udm Ekky
3 let, 10 měsíců Volvo Concept Coupé - Předzvěst budoucnosti

Foto galerie


Články