Články


Volvo V60 - nové kombi

2011-02-03 Přečteno: 4 460x

Nové kombi Volvo V60 - stejně sportovní jako nové Volvo S60

Volvo V60 vstupuje do segmentu automobilového trhu se záměrem stát se tvrdým soupeřem nového sedanu S60 v boji o titul „Nejdynamičtější Volvo v historii“.

„Mnoho zákazníků, kteří měli příležitost se s V60 seznámit v průběhu jejího vývoje, se domnívá, že tento vůz má přinejmenším stejně sportovní vzhled, jako zcela nová S60,“ říká Peter Horbury, ředitel pro design ve společnosti Volvo Cars.

Plných 90 procent z roční produkce 50 000 vozů V60 bude směřovat k evropským zákazníkům.

„Typickým zákazníkem pro sportovní kombi je člověk, kterého oslovilo Volvo S60, ale který požaduje více prostoru a flexibility, aniž by byl ochoten připustit sebemenší kompromis, pokud jde o sportovní design a špičkové jízdní vlastnosti,“ říká Stephen Odell, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars, a dodává:

„Konkurence v tomto segmentu je ostrá jako břitva a zákazníci přesně vědí, co chtějí. Proto jsme v interiéru kladli tak velký důraz na kvalitu a exkluzivitu a automobil přichází vybaven celou řadou bezpečnostních a komfortních technických inovací. Výsledkem je skutečně unikátní sportovní kombi, které je v naprosté harmonii se svou sportovní povahou.“ 

Kupé spíše než kombi

Výrazný klínovitý tvar Volva V60 a jeho štíhlá střecha připomínající linie kupé jsou doplněny profilovanými boky, které vytvářejí jemnou, ale přesto výraznou dvojitou vlnu vedoucí od předních světlometů až k zadním světlům.

„Z hlediska designu bylo cílem vytvořit automobil, který bude co možná nejvíce připomínat kupé, ale u kterého bude zachován praktický zavazadlový prostor. Naše sportovní kombi si neklade za cíl konkurovat tradičním vozům této kategorie. Pro zákazníky, kteří požadují objemný zavazadlový prostor, jsou k dispozici naše modely V70 nebo XC70,“ říká Örjan Sterner, vedoucí odpovědný za design exteriéru nového Volva V60.

Dodává:

„Prohyb vlny uprostřed automobil vizuálně snižuje. To zlepšuje celkový dojem a automobil díky tomu vypadá uhlazenější a nižší. Ke sportovnímu vzhledu přispívá také tvar kapoty a krátké převisy vpředu i vzadu.“

Nekompromisní přístup ke konstrukci podvozku

Odborníci na podvozky ve společnosti Volvo Cars dokázali vyladit jízdní vlastnosti Volva V60 se stejnou vášní a nekompromisním přístupem, jako se jim to podařilo u nového sedanu S60.

Výsledkem je autentické sportovní kombi s jízdními vlastnostmi, které dělají čest sportovnímu vzhledu tohoto vozu.

„Podařilo se nám posunout jízdní vlastnosti za hranice, ke kterým jsme se v minulosti ani nepřiblížili. Tento automobil musíte prostě vyzkoušet – teprve poté oceníte pokrok, jaký jeho podvozek učinil. Vezměte automobil na úzkou venkovskou cestu plnou zatáček, kde každá zatáčka přináší nová dobrodružství a nová V60 vám s radostí předvede, co dokáže,“ říká Stefan Sällqvist, který vedl vývoj podvozku u nového Volva V60.

Pro nové sportovní kombi Volvo nabízí dva typy podvozků. Na evropském trhu bude standardně nabízen nově vyvinutý sportovní podvozek, zatímco na některých dalších trzích bude standardně nabízen komfortní podvozek a sportovní verze bude dostupná jako volitelná výbava.

Rozdíl mezi oběma verzemi podvozku spočívá zejména v tlumičích a v konstrukci předního i zadního pomocného rámu. Komfortní varianta nabízí o něco měkčí nastavení, které přispívá ke komfortnější jízdě na horších vozovkách.

Každý jednotlivý detail byl vylepšen

„Cílem designérů bylo vnést do koncepce komfortu zcela novou dimenzi. Dynamický podvozek nabízí pohotové a rychlé reakce, které přispívají k vynikajícímu zážitku z jízdy, aniž by jakkoli snižovaly její komfort,“ vysvětluje Stefan Sällqvist.

Kromě dvou standardních podvozků mohou být všechny varianty Volva V60 vybaveny volitelným aktivním podvozkem FOUR-C (Continuously Controlled Chassis Concept), který byl upraven a vylepšen, aby poskytoval ještě větší kontrolu a komfort.

Software systému pohonu všech kol AWD byl upraven tak, aby verzím Volva V60 s tímto systémem (pohon všech kol je součástí standardní výbavy u verze T6 a volitelný u verze D5) umožnil využít nový sportovní podvozek na maximum.

V průběhu procesu vývoje pracovali odborníci na podvozky souběžně na Volvu V60 i na modelu S60. Výsledkem je řešení se vyznačuje se změnami a vylepšeními prakticky každého jednotlivého detailu ovlivňujícího jízdní vlastnosti vozidla. Mezi nejvýraznější změny patří vylepšené řízení, tužší pružiny a pouzdra, či vyšší účinnost tlumičů než u jakéhokoliv předcházejícího vozu Volvo.

První sportovní kombi se systémem rozšířeného řízení stability

Nový dynamický podvozek je vybaven řadou elektronických systémů, které posouvají zážitek ze sportovní jízdy ještě o kus dále.

Podobně jako nová S60, také Volvo V60 je vybaveno systémem rozšířeného řízení stability. Pomocí nového čidla, které snímá úhel příčného náklonu, lze jakoukoli tendenci ke smyku identifikovat již v počáteční fázi. Díky tomu je stabilizační systém DSTC schopen zasáhnout dříve a s vyšší přesností. Systém rozšířeného řízení stability je skvělým pomocníkem při dynamické jízdě, během které vznikají velké boční síly, neboť zlepšuje ovladatelnost a pomáhá při rychlých úhybných manévrech.

Nový systém řízení trakce pro hladší průjezdy zatáčkami

Systém řízení trakce v zatáčkách je novou funkcí, která pomocí přenosu točivého momentu umožňuje hladší průjezd zatáčkami. Tato technologie je dalším vylepšením stabilizačního systému DSTC.

Při průjezdu zatáčkou je hnací kolo automobilu uvnitř zatáčky přibrzděno, čímž je dosaženo přenosu více síly na vnější hnací kolo. To řidiči umožňuje projet zatáčku plynuleji. Zároveň se tak snižuje případná tendence k nedotáčivosti.

Důležitou součástí dynamických vlastností nového Volva V60 je nejmodernější brzdový systém. Nové sportovní kombi Volvo je vybaveno celou řadou prvků, které za každých okolností společně zajistí nejkratší možnou brzdnou dráhu.

Exkluzivní kvalita – s extra funkčností

Interiér sportovního kombi V60 je zřetelným příkladem toho, jak designéři společnosti Volvo Cars dokázali sloučit vzrušení, kontrast a hravost s racionální jednoduchostí a funkčností skandinávské designové tradice.

„Nový interiér je rozhodně extrovertnější, neztrácí však nic ze svých praktických skandinávských kořenů. Nové Volvo V60 nás posouvá na zcela novou úroveň, pokud jde o propojení zážitku z barev, formy, materiálů a technologie,“ říká Peter Horbury, ředitel pro design ve společnosti Volvo Cars.

Interiér je štědrý, pokud jde o detaily orientované na řidiče, avšak neslevuje nic z pětimístného uspořádání, které poskytuje komfort a prostor všem cestujícím. Racionalita, jednoduchost, čistota a funkčnost typické pro skandinávský design však u nového Volva V60 zůstávají v popředí:

Zadní sedadlo dělené v poměru 40/20/40 a sklopné opěradlo sedadla spolujezdce poskytují neobyčejnou flexibilitu, pokud jde o spojení cestujících a nákladu. Každé opěradlo třídílného zadního sedadla lze velmi lehce sklopit a vytvořit tak zcela rovnou plochu pro přepravu předmětů. Opěrky hlavy na zadních sedadlech mohou být sklopeny elektricky.

Zavazadlový prostor byl navržen s důrazem na maximální využití každého dostupného milimetru. 1095 milimetrů široký vstupní otvor v kombinaci s prostorem za podběhy kol a pod podlahou zavazadlového prostoru je příkladem systematického přístupu použitého pro dosažení velkorysého objemu pro přepravu zavazadel. Objem zavazadlového prostoru je 430 litrů.

Vozidlo může být vybaveno integrovanými dětskými sedáky zabudovanými do obou vnějších zadních sedadel.

Technicky nejvyspělejší Volvo v historii – se systémem rozpoznávání chodců

Sportovní interiér nového Volva V60 je zároveň technicky nejvyspělejším prostředím, jaké měli kdy řidiči vozů této značky k dispozici.

„Interiér nové V60 přináší nový design ve dvou oblastech: v oblasti vzhledu a technologie. Design je do nejmenších detailů charakterizován sportovní svěžestí. Technologická stránka zahrnuje všechna důmyslná řešení přispívající k zážitku z jízdy, který předčí jakékoliv jiné Volvo – od systémů pro prevenci nehod, přes komfortní technologie, až po informační a multimediální systémy absolutní světové třídy,“ říká Tomas Ahlborg, vedoucí projektu vývoje nové V60.

Systém detekce chodců s funkcí plně automatického brzdění dokáže rozpoznat chodce v jízdní dráze vozidla. Pokud řidič včas nezareaguje, automobil automaticky aktivuje brzdy.

„Volvo vždy bylo průkopníkem v oblasti ochrany posádek uvnitř svých vozidel. V posledních letech jsme realizovali několik průlomových projektů, jejichž úkolem bylo pomoci řidičům předcházet nehodám s jinými vozidly. Nyní jsme učinili obrovský krok vpřed technologií, která pomáhá zvyšovat také bezpečnost nechráněných účastníků silničního provozu,“ říká Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Cars.

Dokáže předejít nehodám při rychlostech do 35 km/h

V nouzové situaci je řidič nejprve upozorněn zvukovým výstražným signálem a blikajícím světlem v zorném poli na čelním skle. Aby řidič co nejrychleji intuitivně zareagoval, připomíná tento výstražný signál brzdové světlo jiného vozidla. Ve stejném okamžiku se zvýší tlak v brzdném systému. Pokud řidič ani přes upozornění nereaguje a srážka se stane nevyhnutelnou, vůz začne automaticky intenzivně brzdit.

Pokud řidič na vzniklou situaci včas nezareaguje, dokáže systém rozpoznávání chodců s funkcí plně automatického brzdění srážce s chodcem zabránit až do rychlosti 35 km/h. Při vyšších rychlostech je kladen důraz především na to, aby se rychlost vozidla před nárazem co nejvíce snížila. Rychlost lze snížit až o 25 km/h.

Statistiky ukazují, že rychlost vozidla má na následky nehody rozhodující vliv. Při nižší rychlosti nárazu se významně snižuje riziko vzniku závažných poranění.

Systém City Safety součástí standardní výbavy

Nové Volvo V60 je rovněž vybaveno systémem City Safety.

Automobil se systémem City Safety automaticky zastaví, jestliže řidič včas nezareaguje na zpomalení nebo zastavení vozidla vpředu, případně pokud se příliš rychle blíží k pevné překážce. Při rychlostech do 30 km/h systém dokáže kolizi s vozidlem nebo překážkou buď zcela zabránit, nebo alespoň snížit její následky.

Výkonnější verze T6

Již v průběhu prvního roku výroby bude zcela nové Volvo V60 k dispozici se širokou nabídkou vznětových i zážehových motorů počínaje úspornou verzí DRIVe s výkonem 115 k až po dynamickou a vysoce výkonnou verzi s přeplňovaným motorem o výkonu 304 k. Snaha o snižování emisí CO2 vyústila ve snížení spotřeby u všech nabízených motorů.

Benzínový motor T6 disponuje zdvihovým objemem 3,0 litru. Motor absolvoval řadu zlepšení zaměřených především na snížení jeho vnitřního tření. Nově nabízí výkon 304 k a točivý moment plných 440 Nm. Zrychlení z 0-100 km/h trvá 6.6 sekundy a maximální rychlost je omezena na 250 km/h.

Současně se specialistům na motory ve společnosti Volvo Cars podařilo snížit spotřebu paliva přibližně o 10 procent na hodnotu 10.2 l/100 km (kombinovaný cyklus podle norem EU).

Výkon motoru přenáší na kola šestistupňová automatická převodovka Geartronic druhé generace. Díky novým ventilům a nižšímu tření převodovka řadí rychleji než dříve. Verze T6 je standardně vybavena systémem pohonu všech kol AWD.

Nový dvoulitrový motor s přímým vstřikováním paliva

Nový čtyřválcový přeplňovaný motor s přímým vstřikováním paliva 2.0T GTDi (Gasoline Turbocharged Direct Injection) disponuje zdvihovým objemem dva litry, ze kterého produkuje vysoký výkon 203 k a točivý moment 300 Nm, jenž je dostupný již od 1 750 ot./min. Zrychlení z 0-100 km/h trvá 7.9 sekundy s manuální převodovkou a 8.4 sekundy s automatickou převodovkou. Maximální rychlost je omezena na 230 km/h (u verze s manuální převodovkou) a na 230 km/h (u verze s automatickou převodovkou).

Nová technologie přeplňování vyvinutá společností Volvo, přímé vstřikování paliva a dva vačkové hřídele s funkcí proměnlivého časování ventilů, vytváří unikátní kombinaci nízké spotřeby paliva, nízkých emisí a vysokého výkonu v širokém rozmezí otáček – to vše při mimořádně kompaktních rozměrech celé jednotky.

Později v průběhu prvního roku výroby bude nové Volvo V60 dostupné také ve verzi 2.0 GTDi s výkonem 240 k a s točivým momentem 320 Nm.

Dva nové 1,6-litrové motory GTDi

Dále bude představen motor GTDi se zdvihovým objemem 1,6 litru, který bude nabízen ve dvou verzích: 1.6 GTDi (T3) s výkonem 150 k a T4 s výkonem 180 k.

Motor s výkonem 180 k disponuje maximálním točivým momentem 240 Nm, a to v rozmezí již od 1500 ot./min. až po 5000 ot./min. Při krátkodobém zvýšení výkonu (overboostu) disponuje působivými 270 Nm točivého momentu. To poskytuje vynikající dynamiku v celém rozsahu otáček. Křivka točivého momentu je relativně plochá, což má za následek obzvláště komfortní jízdu.

Motor s výkonem 150 k disponuje točivým momentem 240 Nm.

Motory 2.0T, T5 a T4 jsou nabízeny buď v kombinaci s automatickou šestistupňovou převodovkou Powershift, nebo se šestistupňovou manuální převodovkou. Motor T3 je k dispozici pouze s manuální převodovkou.

Dva pětiválcové turbodiesely

Nabídka motorů zahrnuje také dva pětiválcové turbodiesely.

Výkonná verze D5 se dvěma turbodmychadly nabízí 205 k a točivý moment 420 Nm. Akcelerace z 0 na 100 km/h trvá s manuální i s automatickou převodovkou 7.9 sekundy. Maximální rychlost je 230 km/h (omezená) u verze s manuální převodovkou a 230 km/h u verze s automatickou převodovkou.

U nejnovějšího motoru D5, který byl představen na jaře roku 2009, bylo požadovaného výkonu a dynamických vlastností dosaženo pomocí dvou turbodmychadel různých velikostí, která se zapojují postupně a poskytují výkon v širším rozmezí otáček.

Ta je optimálním způsobem vyvážena s ohledem na vysoký výkon a nízkou spotřebu paliva, která dosahuje pouhých 5.4 l/100 km (kombinovaný cyklus podle norem EU), čímž se tento motor řadí mezi nejúspornější ve své třídě.

Dále může být vůz vybaven novým dvoulitrovým motorem D3 o výkonu 163 k, který disponuje točivým momentem 400 Nm. Akcelerace z 0 na 100 km/h trvá s manuální i s automatickou převodovkou 9.4 sekundy. Maximální rychlost je 220 km/h (manuální převodovka) a 215 km/h (automatická převodovka).

Nový pětiválcový motor 2.0D je v zásadě shodný se současným motorem 2.4D, byl však u něj z důvodu snížení spotřeby paliva zmenšen zdvihový objem zkrácením zdvihu pístů.

Oba turbodiesely jsou nabízeny buď se šestistupňovou automatickou převodovkou, nebo se šestistupňovou manuální převodovkou. Verze D5 může být navíc vybavena pohonem všech kol.

DRIVe diesel

V průběhu prvního roku výroby bude nový model V60 představen i ve verzi DRIVe, která bude vybavena dieselovým motorem se zdvihovým objemem 1,6 litru. Motor poskytuje výkon 115 k a točivý moment 270 Nm. Nabízet se bude výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou.

Nabídka motorů

Benzínové motory Zdvihový objem Uspořádání Výkon Toč. moment
 T6  3.0 řadový šestiválec  304 k  440 Nm
 2.0T  2.0 řadový čtyřválec  203 k  300 Nm
 T5  2.0 řadový čtyřválec  240 k  320 Nm
 T4  1.6 řadový čtyřválec  180 k  240 Nm
 T3  1.6 řadový čtyřválec  150 k  240 Nm
Dieselové motory Zdvihový objem Uspořádání Výkon Toč. moment
 D5  2.4 řadový pětiválec  205 k  420 Nm
 D3  2.0 řadový pětiválec  163 k  400 Nm
 1.6D Drive  1.6 řadový čtyřválec  115 k  270 Nm

Zcela nový multimediální systém

Nová V60 zároveň přichází se zcela novým multimediálním informačním systémem, u kterého jsou informace zobrazovány buď na pětipalcové, nebo na sedmipalcové barevné obrazovce zabudované do přístrojového panelu. Obrazovka je umístěna dostatečně vysoko, aby byla pro řidiče dobře čitelná, ale zároveň neodváděla jeho pozornost od dění na vozovce.

Kvalita zvuku audiosystému byla u nové V60 oproti předchozí generaci dále vylepšena.

„Náš nejlepší audiosystém s názvem Premium Sound je vybaven digitálním zesilovačem třídy D o výkonu 5x130W s obvody od švédské firmy Anaview, systémem Dolby Digital kombinovaným s Dolby Pro Logic II Surround, špičkovým systémem MultEQ od firmy Audyssey Laboratories a 12 reproduktory. To vše dohromady vytváří zvukový zážitek absolutní světové třídy,“ říká Tomas Ahlborg.

Volvo V60 je jedním z prvních automobilů na světě, který využívá technologii MultEQ od firmy Audyssey Laboratories. Technologie MultEQ odstraňuje zkreslení způsobené akustikou kabiny vozu, čímž přispívá k ostrému a čistému zvuku a k vyšší kvalitě poslechu pro všechny cestující ve vozidle.

Kromě špičkového Premium Sound, který je standardně vybaven 7-palcovou obrazovkou, mohou zákazníci vybírat z dalších tří typů audiosystémů.

Určeno pro Evropu

První plány počítají s ročním objemem výroby 50 000 vozů Volvo V60. Z tohoto počtu bude plných 90 procent směřovat k evropským zákazníkům. Pět největších trhů představuje Švédsko, Velká Británie, Nizozemsko, Itálie a Německo.

Nová V60 se bude vyrábět ve švédském závodě společnosti Volvo Cars Torslanda. První vozy budou zákazníkům dodány během podzimu 2010.

„Číslo 60 v naší modelové řadě dnes označuje nejsportovnější modely. Prvním krokem byl model XC60. Další krok jsme učinili s novým sedanem S60 – a nyní představujeme sportovní kombi V60,“ říká Stephen Odell.

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Volvo V60

Toto je článek o modelu Volvo V60


Články